Jest takie miejsce na ziemi, gdzie w przydrożnych krzaczkach rosną strelicje, trytomy, kliwie i agapanty, a na podmokłych łączkach wzdłuż strumieni bielą się kępy cantedeskii. To Republika Południowej Afryki - z tego rejonu pochodzi około 10% ogółu roślin uprawnych.
Z bagiennych lasów tego regionu świata wywodzi się też krasnokwiat Katarzyny (Scandoxus multiflorus subsp. katherinae) - piękna roślina doniczkowa o charakterystycznej koralowoczerwonej barwie kwiatów. Kwiaty zebrane są w kuliste kwiatostany najeżone setkami złotych pręcików.
W naszych warunkach kwitnie w lipcu, zawiązując pomarańczowe kuliste owocki.
Ciekawy jest mechanizm wspomagający rozsiewanie się rośliny - pęd kwiatowy, który zbudowany jest z bardzo mięsistej tkanki wraz z dojrzewaniem nasion systematycznie traci sztywność i więdnąc powoli pochyla się do podłoża. Nasiona zaczynają kiełkować wewnątrz mięsistego owocu. Kiedy owoc na zwiędłej łodydze dotrze do podłoża kiełek przekształca się w korzonek i od razu wypuszcza pierwsze listki. To swoiste przystosowanie pomaga roślinom przetrwać w niesprzyjających warunkach i wydać jak najwięcej potomstwa.
zdjęcie ze strony: mwalnik.wodip.opole.pl
A to inne czerwone kwiaty ze złotymi pręcikami - na ceramicznych obrączkach do serwetek
pozdrawiam
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz