piątek, 12 lipca 2013

CZERWONE KWIATY, ZŁOTE PRĘCIKI

                  

               Jest takie miejsce na ziemi, gdzie w przydrożnych krzaczkach rosną strelicje, trytomy, kliwie   i agapanty, a na podmokłych łączkach wzdłuż strumieni bielą się kępy cantedeskii. To Republika Południowej Afryki - z tego rejonu pochodzi około 10% ogółu roślin uprawnych.

              Z bagiennych lasów tego regionu świata wywodzi się też krasnokwiat Katarzyny (Scandoxus  multiflorus subsp. katherinae) - piękna roślina doniczkowa o charakterystycznej koralowoczerwonej barwie kwiatów. Kwiaty zebrane są w kuliste kwiatostany najeżone setkami złotych pręcików.
 
 
 

W naszych warunkach kwitnie w lipcu, zawiązując pomarańczowe kuliste owocki.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 


 
 
 
 
 

 

 
 
 
 


                


Ciekawy jest mechanizm wspomagający rozsiewanie się rośliny - pęd kwiatowy, który zbudowany jest z bardzo mięsistej tkanki wraz z dojrzewaniem nasion systematycznie traci sztywność i więdnąc powoli pochyla się do podłoża. Nasiona zaczynają kiełkować wewnątrz mięsistego owocu. Kiedy owoc  na zwiędłej łodydze dotrze do podłoża kiełek  przekształca się w korzonek i  od razu wypuszcza pierwsze listki. To swoiste przystosowanie pomaga roślinom przetrwać w niesprzyjających warunkach i wydać jak najwięcej potomstwa.


 
 zdjęcie ze strony: mwalnik.wodip.opole.pl 

 
 
 
A to inne czerwone kwiaty ze złotymi pręcikami -       na ceramicznych obrączkach do serwetek
 
  
 
 
 
 
 
 
pozdrawiam

Brak komentarzy: