piątek, 7 lutego 2014

GWIAZDA RYCERZA

   
 
 
 
 
                 
 
Kwitnienie hippeastrum jest spektaklem, na który warto czekać cały rok...
 
 Teraz właśnie trwa
 
                                       
 
 
 
 
Najpierw z brązowej łuszczącej się brązowej cebuli spomiędzy liści wyrasta gruba, około półmetrowa łodyga, na której pokazują się zielonkawe grube pąki. Pąki wybarwiają się i powoli rozchylają się i ukazując  aksamitne wnętrze kielicha kwiatu, z żółtymi pylnikami i  białym słupkiem.
 
 
 
Na  mięsistej pustej w środku łodydze rozwijają się z reguły cztery kwiaty zbudowane z półprzejrzystych, mieniących się perłowo aksamitnych płatków. Płatki mogą być we wszystkich odcieniach różu i czerwieni: od bieli do bardzo ciemne bordo, a w każdy płatek, jak dokładnie się przyjrzeć, wpleciona jest delikatna nadająca kształt siateczka w której  zawieszona jest galaretkowa półprzejrzysta lśniąca substancja...
 
 
 
Układ żyłek w siateczce jest niepowtarzalny dla  każdej odmiany pod względem kształtu i koloru, przez co kwiat każdej odmiany hippeastrum ma niepowtarzalny układ smug, pasków o różnym natężeniu barw. Każda odmiana różni się  wielkością, kształtem płatków i ich "ufalbanieniem " na brzegach. 
 
 
 
 
 
Ilość kwiatów na  łodydze jest cechą odmianową - odmiany drobnokwiatowe mogą mieć nawet kilkanaście kwiatów na łodydze. Odmiany wielkokwiatowe mają od dwóch do czterech kwiatów i jest to uzależnione od wielkości cebuli. Naprawdę duża cebula wydaje z reguły dwie łodygi z czterema kwiatami. Im więcej liści wyrasta z cebuli, tym więcej kwiatów - podobno na każde 2 pary liści przypada jeden kwiat. Trzeba więc dbać przez cały rok o dobrą kondycję cebuli.
 
 
 
 
 
 
 
Różne poradniki ogrodnicze doradzają, żeby traktować cebule hippeastrum jako materiał do pędzenia, po przekwitnięciu  stopniowo doprowadzić roślinę do stanu zupełnego spoczynku. Można ją wtedy  przechowywać na sucho, bez ziemi. Po wsadzeniu roślina najpierw wypuszcza kwiatostan, dopiero potem liście. Wygląda  oryginalnie, kiedy z cebuli wyrastają grube bezlistne łodygi zakończone maczugowatymi pąkami.
 
 
 
 
 
 
Przekonałam się jednak, że przechowywanie cebul na sucho sprzyja ich porażaniu przez czerwoną plamistość liści, bardzo trudną do zwalczenia chorobę roślin cebulowych.
Dlatego od lat zapewniam roślinom okres spoczynku, mniej je podlewam, ale nie dopuszczam do zaschnięcia liści, a 
zwartnica kwitnie regularnie i duże cebule wydają po dwa czterokwiatowe pędy. 
 
 
 
 
 
 
 
 


Kształt kwiatu hippeastrum czyli po polsku "gwiazdy rycerza"   komuś skojarzył się z "morgensternem" czyli kropaczem - średniowieczną bronią podobną do maczugi.

 
 
Może coś w tym jest, ale jak można tak piękny, efektowny i delikatny kwiat wiązać choćby przez nazwę z tak brutalną tematyką...

 
Prawdziwą gwiazdą każdego rycerza mogłaby być ta elegancka pani w czerwonej sukni....
 

 
 
 

 

 
 

 

 
 
 

 

pozdrawiam

Brak komentarzy: