piątek, 14 czerwca 2013

SZAŁ NA SZAŁWIE
Szałwie to rośliny należące do licznej rodziny wargowych (Labiatae) - ich kwiaty mają kształt ust dziewczyny lub pyszczka jakiegoś zwierzaczka, co kto woli... Szałwia otwarta (Salvia patens) odmiana Blue Angel w naszych warunkach jest rośliną jednoroczną, ale można pokusić się o przechowanie jej bulwiastych korzeni jak bulw mieczyków. Jej atutem są kwiaty w kolorze gencjanowoniebieskim, dość rzadko spotykanym wśród kwiatów.  

 

 
 

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) to roślina uniwersalna, pięknie komponuje się na rabacie z wieloma roślinami, np. różami, irysami czy jeżówkami ...


 
 
róża Handel w duecie z szałwią omszoną i jeżówką


 
 
                                    szałwia omszona z wysokim irysem Wabash i dyptamem


 
Po przekwitnięciu jeszcze długo zdobią ją barwne przykwiatki. Po przycięciu przy ziemi na jesieni powtarza kwitnienie. Posiada wiele odmian o różnym natężeniu barwy białej, fioletowej i różowej oraz  różnym pokroju -  od bardzo wysokich po niskie kompaktowe odmiany. niska odmiana o różowych kwiatach
 


Szałwia muszkatołowa (Salvia sclarea) jest bardzo efektowną rośliną, o intensywnym zapachu. W  naszych warunkach jest rośliną dwuletnią, ale kto raz ją posadził w ogrodzie nie musi martwić się jej małą mrozoodpornością - obficie się rozsiewa.
 


 
 
 
 
 
 
 
 


Szałwie są wybitnie przystosowane do zapylania przez owady.Wejście do gardzieli kwiatu zasłania połączona przegubowo z pylnikami specjalna płytka z łyżeczkowatym kształcie. Pod ciężarem siadającego na wardze dolnej owada płytka odsłania wejście do kwiatu, a równocześnie połączone z nią dźwigniowo pylniki dotykają grzbietu owada obklejając go pyłkiem. Słupek w tym kwiecie nie jest jeszcze dojrzały, jego znamię znajduje się wysoko. Gdy owad przeleci do innego kwiatu szałwii z dojrzałym słupkiem, przyniesiony przez niego na grzbiecie pyłek z łatwością przyklei się do znamienia słupka, gdyż w dojrzałym słupku szyjka wygina się w dół.


Sadźmy więc szałwie - są pachnące i bardzo miododajne, owady szaleją na ich punkcie ...A to ceramiczna peonia ... 

   
 
 
 
 
 
 
 
- ją zapylają tylko ceramiczne motylki...
 
 


pozdrawiam
Brak komentarzy: