piątek, 5 lipca 2013

LILIUM LONGIFLORUM

 
 
 
 
Białe japońskie lilie długokwiatowe  (Lilium longiflorum) należą do moich ulubionych lilii. Podatność na wymarzanie w naszych warunkach klimatycznych wynagradzają pięknem kwiatów, o niespotykanie szlachetnym kształcie i mocnym zapachu...
 
 
 
 
Uważam je za najwytworniejsze z lilii i poprzez nieskazitelną woskową biel kwiatów kojarzą mi się z  symboliką chrześcijańską bardziej niż lilie św. Antoniego - chociaż pochodzą z innego kręgu kulturowego i historycznie z chrześcijaństwem nigdy nie miały nic wspólnego. Pewnie nie tylko ja mam takie skojarzenia, bo w krajach anglosaskich  lilię długokwiatową wykorzystuje się w dekoracjach wielkanocnych, stąd jej angielska nazwa Easter lily - lilia wielkanocna .
Prowadzi się tam prace hodowlane nad tą rośliną, wyhodowano już np. odmiany o różowym kolorze  kwiatów
Odmiana Elegant Lady zdjęcie ze strony www.davesgarden.comU nas mają powodzenie głównie jako kwiat cięty, w sumie rzadko spotykane, dlatego w ogrodzie wzbudzają zawsze  duże zainteresowanie.


 


Zdarza im się wymarznąć niestety, ale miałam je już też po kilka sezonów.  W końcu kupione na wiosnę cebulki można nawet traktować jako jednoroczne, cenę mają podobną do sadzonek roślin sezonowych, a efekt moim zdaniem nieporównywalny.


Ze względu na krępą budowę roślin, gęste ulistnienie i oryginalne kwiaty mają szansę upowszechnić się też jako rośliny pojemnikowe.
 
 

 
 
 
 
Biała lilia długokwiatowa jest gatunkiem botanicznym. W tej chwili krzyżuje się je np. z liliami orientalnymi, starając się wyselekcjonować mieszańce łączące najlepsze cechy obydwu gatunków.  
 
 
 
 
 
A teraz chciałabym pokazać piękno innych białych i lilioworóżowych kwiatów, ogólnie znanych i popularnych, ale mimo wszystko co roku nieodmiennie wprawiających mnie w zachwyt...
 
 
Naparstnica  (Digitalis purpurea)
 


 
 
 
 
 


 
 
 
 a poniżej jej ceramiczna wersja ...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
pozdrawiam

Brak komentarzy: