czwartek, 30 maja 2013

KUKUŁKI

 
 
 Pojawiły się po zimie różowe  kukułki.... Jedne lubią dokazywać wśród bratków, liści wilców i pelargonii...
 

 
 

 
 
 
 
 


  
 
 
... inne kwitną sobie w najlepsze na rabatce...


 

 kukułki plamiste (Dactylorhiza maculata) mają cętkowane liście
                         Kukułki plamiste należą do naszych rodzimych storczyków. W naturze można je spotkać na wilgotnych łąkach. Ich różowoliliowe kwiaty nie wytwarzają nektaru, a zwabiają niedoświadczone pszczoły upodabniając się do kwiatów miododajnych. Owady  penetrując bezskutecznie ich piękne kwiaty zapylają je  ...

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 


 

kukułki o białych kwiatach nie mają nakrapianych liści

Storczyki te  tworzą bardzo liczne nasiona - w jednej nasiennej torebce ponoć może ich być ok. 100 tysięcy. Są tak drobniutkie, bo nie zawierają bielma, które jest substancją zapasową dla kiełkującej roślinki. Za to nasiona zaszczepione są strzępkami grzybów mikoryzowych. Grzyb przerastając tkanki kukułki zapewnia nowej roślince hormony i witaminy, w zamian korzystając z produktu fotosyntezy - cukru. Zjawisko to występuje u wszystkich gatunków storczyków. 


 
 
obuwiki w arboretum SGGW w Rogowie
 
 
         Rozmnażanie przez nasiona roznoszone przez wiatr jest długotrwałe. Musi minąć kilka lat zanim młoda roślinka osiągnie dojrzałość i zakwitnie, ale jest to mechanizm zapewniający wymianę materiału genetycznego i tylko w ten sposób mogą tworzyć się nowe odmiany tych pięknych roślin.

W przypadku storczyków hodowanych przez człowieka rozmnażanie z nasion stosuje się w laboratoriach krzyżujących cenne odmiany, gdyż jest to bardzo czasochłonna i droga metoda.


Na skalę przemysłową storczyki rozmnażane są poprzez klonowanie komórek np. ze stożka wzrostu korzenia - rośliny są identyczne z rośliną mateczną i możliwe jest wyprodukowanie dużej ilości tanich roślin.

W ten sposób mnoży się np. popularne phalenopsisy

  

 

A ja rozmnażam  storczyki ceramiczne...

 

 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 


... skrzyżowałam nawet ceramicznego storczyka z fiołkiem afrykańskim ...
 
 
 
 
 
 


 
 
pozdrawiam Maoryska
 
 

Brak komentarzy: