sobota, 22 lutego 2014

PIERWSZY REDYK

                     
 
 
                          Święty Walenty w tym roku podarował mi piękną amarantową azalię indyjską. Ma mnóstwo pąków, jak dobrze pójdzie pewnie będzie kwitła około miesiąca. Podlewać ją należy wodą zakwaszoną sokiem z cytryny. Nie wolno doprowadzić do wysuszenia podłoża, bo zrzuci liście...
 
 
 
 
Po przekwitnięciu spróbuję ją zadołować w ogródku w zacienionym i dość wilgotnym miejscu, może uda mi się ją przechować w dobrej kondycji do przyszłej zimy....
 
 
 
 
 
 
 
 
Jak mówi stare  przysłowie "Po Walentym górale wyganiają owce na hale", tak i ja, jako rasowy hodowca postanowiłam zrobić pierwszy  ćwiczebny redyk w moim ogródku.
 
Przegląd moich owczych ras
 
Owca Fryzyjska
Rasa pochodząca z importu. Owce o dużej ramie ciała na niskich kończynach, nie posiadają instynktu stadnego. Wełna gruba o małym polu obrostu, umaszczenie białe. Charakterystyczny krótki i owełniony ogon. Owca o bardzo dobrej mleczności, wysokiej plenności i bardzo dobrych zdolnościach macierzyńskich.

Na zdjęciu osobnik męski: tryk
 
 
 
 
 
Polska owca pogórza
Rasa wyhodowana w kraju. Owce dość duże o stosunkowo długim i szerokim tułowiu, osadzonym na średnio wysokich nogach. Wełna średnio gruba i gruba, dobre pole obrostu wełną. Umaszczenie rude, dopuszczalne są zielone i żółte odcienie na głowie, uszach i kończynach. Dojrzewanie płciowe średnio wczesne, dopuszczalne krycie w wieku 7 miesięcy.
 
Na zdjęciu para: maciorka i tryk
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Merynos Polski odmiana barwna
Odmiana wyhodowana w kraju. Owce dość duże o silnej konstytucji, maciorki bezrożne. Umaszczenie barwne, najczęściej turkusowe, sporadycznie szmaragdowe. Owca o dobrze zaznaczonych cechach mięsnych. Rasa wcześnie dojrzewająca o charakterystycznej asezonalności występowania rui, macior ki mogą być kryte już w pierwszym roku życia.

Na zdjęciu para: maciorka i tryk
 
 
 
Prawie u wszystkich osobników występują  białe plamy na runie, biały jest koniec ogona, jak również ”skarpetki” na kończynach. Pole obrostu wełną obejmuje oprócz głowy i tułowia także nogi, niekiedy poniżej stawu skokowego.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wrzosówka
Rasa rodzima. Owca drobna o suchej konstytucji i harmonijnej budowie. Wełna frakcyjna, mocna. Na szyi, podgardlu, mostku, a u tryków i na grzbiecie dopuszczalna jest czarna grzywa z włosów rdzeniowych. Okrywa wełnista otwarta o kosmkach niezbyt ostro zakończonych, porastająca na całym tułowiu i partii brzucha. Głowa, kończyny i ogon nie owełnione, pokryte sierścią. Skóry bardzo dobrze nadające się do wyrobu kożuchów. Za podstawowe umaszczenie uznaje się okrywę brązową i niebieskawą. U tryków szeroko rozstawione ślimakowate rogi, maciorki w zasadzie bezrożne
 


Na zdjęciu stado o różnym stopniu zniebieszczenia okrywy

 
 
 

 

 

 
 Sezon wiosenno - wielkanocny uważam za rozpoczęty.....pozdrawiam
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

Brak komentarzy: